رابطه جنسی و کمبود آهن زنان

زیر نظر دکتر منیر بیگلربیگی سکس تراپ و مشاور خانواده

0

رابطه جنسی و کمبود آهن زنان ،تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به IDA ممکن است عملکرد جنسی و رضایت کمتری را در مقایسه با زنان بدون IDA1 تجربه کنند.کمبود آهن، به ویژه کم خونی فقر آهن (IDA)، می تواند بر عملکرد جنسی زنان تأثیر بگذارد.

علائم IDA مانند ضعف، خستگی، اضطراب و افسردگی می تواند بر سلامت جنسی تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان داده اند که درمان IDA با مکمل آهن خوراکی می تواند عملکرد جنسی را در زنان مبتلا به این بیماری بهبود بخشد

در حالی که هیچ ارتباط مستقیمی بین کم خونی فقر آهن و اختلال نعوظ وجود ندارد اما محتمل است  علائم سطوح پایین آهن، مانند خستگی و ضعف، می‌تواند به مشکلات نعوظ منجر شود برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ضروری است که کمبود آهن را به عنوان یک عامل بالقوه مؤثر بر عملکرد جنسی در نظر بگیرند و غربالگری و درمان مناسب را برای زنان در سن باروری که این مشکلات را تجربه می کنند ارائه دهند.

کمبود آهن می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد جنسی مردان تأثیر بگذارد. وقتی مردی به دلیل کمبود آهن دچار کم خونی می شود  فقر آهن میتواند مانع انرژی مورد نیاز برای نعوظ و رانش در حین رابطه جنسی بشمارآید.

کم خونی، ناشی از گلبول های قرمز سالم ناکافی برای حمل اکسیژن، می تواند بر اکسیژن رسانی اندام هایی مانند آلت تناسلی که برای عملکرد جنسی مطلوب حیاتی است، تأثیر بگذارد. سطوح پایین آهن می تواند منجر به خستگی، ضعف و کاهش انتقال اکسیژن شود و بر توانایی جنسی تأثیر بگذارد.

کمبود آهن به دلیل ماهیت و تاثیراتی که بر انرژی لازم بر فعالیت جنسی دارد باعث می شود مردان در حین رابطه جنسی ضعیف عمل کنند.

علاوه بر این، کمبود آهن می تواند باعث کاهش تعداد سلول های خونی و خستگی شود که ممکن است منجر به اختلال نعوظ در مردان شود. آهن بسیار کم می تواند منجر به کاهش تعداد سلول های خونی و خستگی شود و بر توانایی مردان برای دستیابی و حفظ نعوظ تأثیر بگذارد.

خاتمه مطلب به چند مورد از دلایل کمبود آهن در زنان اشاره میکنیم:

 از دست دادن خون در دوران قاعدگی، به ویژه در زنانی که پریودهای سنگین دارند

بارداری، زیرا بدن برای حمایت از افزایش حجم خون و اکسیژن مورد نیاز نوزاد به آهن اضافی نیاز دارد.

 ناتوانی در جذب آهن به دلیل شرایطی مانند بیماری سلیاک یا اختلالات روده

خونریزی گوارشی ناشی از مسائلی مانند زخم، پولیپ یا سرطان کولورکتال

کمبود آهن در رژیم غذایی، که در صورت مصرف نکردن غذاهای غنی از آهن به مرور زمان می تواند منجر به کمبود آهن شود.

این عوامل به کم خونی فقر آهن در زنان کمک می کند و اهمیت دریافت کافی آهن و رسیدگی به شرایط بهداشتی زمینه ای که ممکن است بر جذب آهن تاثیر بگذارد را گوشزد می کند.

 

رابطه جنسی و کمبود آهن زنان رابطه جنسی و کمبود آهن زنان ،تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به IDA ممکن است عملکرد جنسی و رضایت کمتری را در مقایسه با زنان بدون IDA1 تجربه کنند.کمبود آهن، به ویژه کم خونی فقر آهن (IDA)، می تواند بر عملکرد جنسی زنان تأثیر بگذارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.