ضرورت آموزش جنسی خانواده ها

دکتر منیر بیگلربیگی مشاور خانواده و سکس تراپ

0

ضرورت آموزش جنسی خانواده ها از منظر دکتر منیر بیگلربیگی

خانواده به عنوان زیر بنایی ترین رکن هر جامعه است که استحکام و بنیان آن جزو ضروریات اساسی است.

رابطه جنسی شکل دهنده بخشی از ادراکات زوجین از همدیگر است و ادراکات جنسی در بین زوجین ارتباط مثبت با رفتارهایی دارد که نگهدارنده و تداوم بخش ازدواج است. عدم توافق جنسی زوجین مهم ترین عامل طلاق در جامعه است. اگر زوجی در روابط زناشویی کامیاب باشند از بسیاری از مشکلات به راحتی در می گذرند و زندگی خوبی را سپری می کنند. برعکس نبودن یک رابطه جنسی مناسب زمینه را برای دامن زدن به مشکلات جزیی و تبدیل آن به مشکلات بزرگ مهیا می سازد. طبق آمار 40 تا 60 درصد از مشکلات زناشویی را روابط جنسی آنها شامل می شود.

بنابراین آیا به نظر شما لازم نیست در جهت آموزش جنسی خانواده ها، از جمله زوجین جوان و جلوگیری از تبعات اجتماعی بعدی طلاق اقدام عاجلی صورت پذیرد؟! در حالی که به راحتی می توان با آموزش جنسی زوجین جوان که در آغاز راه زندگی هستند از بروز مشکلات جنسی و اختلافات زمینه ساز طلاق پیشگیری کرد.

ضرورت آموزش جنسی خانواده ها از منظر دکتر منیر بیگلربیگی

  ضرورت حل مشکلات جنسی جامعه را برآن داشته که به متخصصین امور جنسی مراجعه نماید. از آنجا که بسیاری از مشکلات جنسی، ریشه در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی افراد دارد بنابراین درمانگر جنسی باید متخصص در امر بهداشت روانی بوده و دوره های درمانهای جنسی را نیز زیر نظر متخصصین این امر گذرانده باشد.

سازمان جهانی بهداشت سلامت جنسی را این گونه تعریف می‌کند: «سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی مربوط به فعالیت جنسی، نه صرفا نبود بیماری، اختلال عملکرد یا معلولیت». سلامت جنسی نیازمند نگرش مثبت به این موضوع است و شامل بهره‌مندی افراد از رابطه جنسی رضایت‌بخش، مطمئن، بی‌خطر و دور از اجبار و خشونت است.
سلامت جنسی رویکردهای مختلف زیست‌پزشکی، بالینی، آموزشی، بهداشتی، اخلاقی و حقوقی دارد. همچنین موضوع‌هایی مانند فیزیولوژی و کالبدشناسی ‌باروری و جنسی در انسان، مشکلات جسمانی در زنان و مردان مربوط به رابطه جنسی، بیماری‌های مقاربتی و پیشگیری از آنها و رفتارهای جنسی و اختلال‌های جنسی زناشویی را دربرمی‌گیرد.
آموزش سلامت جنسی به تسهیل زندگی سالم جنسی برای همگان کمک می‌کند. مداخله‌ها و اقدام‌های مربوطه در کلینیک‌های سلامت جنسی برای حفظ سلامت جنسی افراد است و درنهایت تحقیقات سلامت و رفتارهای جنسی نیز برای تولید علوم مبتنی بر شواهد ضروری است تا افراد را در حفظ و بقای سلامت جنسی یاری کند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.