خودارضایی

رفتار جنسي عبارت است از: “رفتاري كه برانگيختگي جنسي ايجاد مي كند و احتمال رسيدن به اوج لذت جنسي را افزايش دهد”.

با چنين تعريف كلي فقط رابطه دو نفره اي كه برانگيختگي جنسي ايجاد كند رابطه جنسي نيست، هر رفتاري توسط فرد كه برانگيختگي جنسي در خود او هم ايجاد كند يك رفتار يا رابطه جنسي است حتي رابطه جنسي فرد با خودش.

به عبارت ديگر رفتار جنسي شامل دو گونه رفتارخواهد بود :

* رفتار جنسي با خود كه به معني خود ارضايي است بدون ابزار يا بوسيله ابزارهايي چون وسائل جنسي، فيلم هاي پورنوگرافيك، تصاوير و ارتباطات جنسي اينترنتي.

* رفتار جنسي با فرد ديگري كه خود مي تواندشامل يك فرد يا افراد ديگر باشد.

استمنا در لغت به معني طلب مني كردن است.

اگر بخواهيم چند تعريف متداول در مورد خودارضايي ارائه کنيم مي توان به موارد زير اشاره کرد :

  ١. تماس آگاهانه  شخص با اندام هاي تناسلي خويش با هدف افزايش برانگيختگي جنسي وکسب لذت را خودارضايي مي گويند .

  ٢. خودارضايي عبارت است از تحريک جنسي به ويژه تحريک اندام هاي تناسلي خويشتن که اغلب به ارگاسم منتهي مي شود .

 خودارضايي (با انگيزه جنسي) در پسران از حدود سن بلوغ آغاز مي شود و تا 21سالگي يعني پايان دوره بلوغ به تدريج زيادتر مي شود و از آن پس بر حسب شرايط اجتماعي فرد و تماس او با افراد جنس مخالف، تفاوت مي كند ولي به هر حال ازدواج و تماس با جنس مخالف دليل آن نيست كه شخص، ديگر خودارضايي نخواهد كرد.

چه بسيار از مردان و زنان كه در مواقع مخصوص براي كاهش تنش هاي جنسي از اين شيوه استفاده مي كنند. خودارضايي درجوانان گاه تا 90 % از راه هاي تخليه جنسي را تشكيل مي دهد.

در مورد ميزان شيوع خودارضايي در بين دختران و زنان آمار دقيقي در دست نيست .اما آنچه مسلم است اين است كه ميزان خود ارضايي در زنان كمتر از مردان است.

 خود ارضايي تحت تأثيرمسائل فرهنگي، ديني، اجتماعي و فردي دچار مسائل بسياري گرديده است. كودك از ابتدا شديداً تحت فشار مستقيم والدين قرار مي گيرد . چه زماني كه به طور ساده و از روي حس كنجكاوي و براي شناسايي اندام هاي بدن خود به آنها دست مي زند و چه زماني كه بزرگ تر مي شود و در ضمير شخصي خود به دنبال حل معماي آفرينش و جنسيت است و چه وقتي كه بالغ مي شود و تحت تحريكات جنسي به سر مي برد .والدين معمولاً به هيچ عنوان به اين مسائل به صورت واقعيت هايي ساده نگاه نمي كنند و عادت دارند همه چيز را در كثيف ترين وضعيت موجود در نظر بگيرند. به طور كلي اين رفتار، در اديان و مذاهب گوناگون ناپسند و گناه آلود تلقي شده است.

امروزه برخي محققان معتقدند كه خود ارضايي از نظر فيزيولوژيكي و فيزيكي زياني ندارد و يكي از مكانيسمهاي دفاعي انسان است كه در برابر تنش هاي گوناگون به خصوص تنش جنسي بروز مي كند.

متخصصان در اين نکته توافق آرا دارند که خودارضايي مکرر هيچ گونه عوارض ذهني يا جسماني به همراه ندارد مگر اينکه خودارضايي در فرد مورد نظر نشانه اي از اختلال وسواسي اجباري (OCD) تشخيص داده شود. در اختلال OCD يک عمل بارها و بارها بدون وقفه انجام مي شود . انجام بدون وقفه ي يک رفتار تا به آن حد که با عملکرد روزانه ، خوردن ، خوابيدن، مسئوليت هاي حرفه اي يا روابط شخصي فرد تداخل پيدا می کند.

از جمله عوارض خطرناك آن مي توان فرو كردن  ابزارهاي گوناگون در مهبل و ميزراه در زنان و پاره شدن ميزراه و يا خون ريزي و عفونت احتمالي اشاره كرد. در مردان هم ممكن است اين عمل به علت رفتار خشونت آميز با آلت و فشردگي و پيچ وتاب فراوان ، منجر به پارگي ميزراه ويا تركيدن اجسام غاري شود كه به ناتواني جنسي مي انجامد.

  عارضه ديگر، پرخوني اندام هاي لگني است كه به علت خود ارضايي ناكامل به وجودمي آيد. اين پرخوني ممكن است در مردان باعث بزرگ شدن پروستات و كيسه هاي مني و در زن درد كمر و نشانه هاي ديگر سندروم پرخوني لگني گردد.

خود ارضایی در آینده ممکن است به عدم رضایت از عمل زناشویی، سرد مزاجی، توهمات جنسی، خواسته های نابجا از همسر و یا شریک جنسی درآید.چون خودارضایی اغلب با تصورات و خیالات وهم انگیز و شهوانی است، شخص از واقعیات عمل جنسی دور شده و آرمانهای دست نیافتنی از این تصورات برای خود تعریف می کند که پر واضح است در دنیای واقعی و سکس واقعی خبری از آنها نشده و کم کم سرخوردگی از عمل جنسی واقعی ایجاد شده و در زندگی عادی مشکلات زیادی به وجود می آید.زمانیکه فرد شخصی را در ذهن خود تجسم کرده و عمل سکس را بازسازی می کند به مغز یک دستورمجازی می دهد در اینصورت مغز هم به اندامها دستور مجازی داده و بلافاصله خونرسانی در قسمتهای تناسلی انجام گرفته وپس از ارضاء انرژی زیادی به هدر رفته و به مراتب مغز به این عمل عادت کرده و زمانی می رسد که فرد فقط با ساختارمجازی ذهنی خود تحریک شده و از حقیقت دور شده و زندگی زناشویی به مخاطره می افتد.اما اگر در حالات ناچاری که ذکر شد، خودارضایی بصورت معقول با فاصله زمانی طولانی و در حالت کاملاً بدون استرس  و در آرامش و بدون خیالات غیرواقعی و تصویرسازی غیرواقعی انجام شود مشکل خاص روانی بوجود نمی آید.

افراد متاهل نيز مانند مجردين و به همان دلائل كسب لذت و كاهش فشارهاي جنسي و رواني خودارضايي مي كنند . گرچه همه باورهايي كه درباره مضرات خود ارضايي وجود دارد در مورد افراد متاهل نيز وجود دارند ولي برخي از متاهلين هنگامي كه تحت فشار كار يا استرس فراوان هستند علي رغم در دسترس بودن همسر باز هم خودارضايي را ترجيح مي دهند.چنين رفتاري فقط زماني نگران كننده و آسيب زننده است كه بر روابط جنسي زوجين تاثير گذاشته يا جايگزين آن شود.

  برخي همسراني كه روابط عاطفي، جنسي و كلامي مناسبي با يكديگر دارند زماني كه همسرآنها تمايلي به رابطه جنسي ندارد بعضي اوقات در حضور او و با كمك نوازش هاي او خود ارضايي مي كنند .

دلايل مطرح شده توسط کساني که خودارضايي مي کنند به شرح زير است :

– تجربه لذت

– کاهش تنش و فشار ( فشار جنسي يا عمومي )

– کاهش اضطراب

–  پاسخ به تمايلات جنسي هنگامي که شريک جنسي جهت برقراري رابطه جنسي وجود ندارد . و يا طرف مقابل تمايلي به برقراري رابطه ي جنسي ندارد .

–  کسب آرامش

–  ايجاد يک حس خوب نسبت به اندام جنسي و آگاهي از اينکه چگونه مي توان اين اندام راتحريک کرده و از آن لذت برد .


468 ad

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *